خانه > روحانیت, گناباد > جوان گنابادی ضامن آیه الله خزعلی شد

جوان گنابادی ضامن آیه الله خزعلی شد

139212161343585252284643عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: سال ۸۸ عکس امام را پاره و به امام حسین (ع) توهین کردند، این کارها را میرحسین و کروبی انجام دادند و الان هم دل ما از دست این‌ها داغدار است.آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی عضو مجلس خبرگان رهبری که در برنامه شناسنامه این هفته حضور یافته بود، در مورد شروع دوران مبارزاتی خود علیه رژیم شاه، اظهار داشت: از زمانی که آقای بروجردی به قم آمدند، من با حضرت امام خمینی آشنا شدم و از درس ایشان استفاده زیادی کردم. من در جاهایی که منبر می‌‌رفتم، به خصوص خوزستان در مورد کارهای ناقص شاه صحبت می‌کردم. سینمایی برپا کرده بودند که واقعاً نکوهیده بود و افرادی موذی در آن فعالیت داشتند که من با آن مخالفت کردم و گفتم شما با اینگونه امور می‌خواهید اسلام را تضعیف کنید. این موضوع باعث تبعید من به گناباد شد.

وی ادامه داد: وقتی به گناباد رفتم، کسی از من حمایت نکرد. من باید در شهربانی می‌ماندم مگر اینکه روحانی شهر بیاید و ضمانت کند که متاسفانه روحانی گناباد هم ترسید این کار را انجام دهد. همینطور که داشتم در خیابان قدم می‌زدم، جوانی آمد و گفت شما آقای خزعلی نیستید؟ گفتم بله! گفت چرا اینجا دارید قدم می‌زنید؟ گفتم من باید در شهربانی بخوابم، مگر اینکه یک ضامن داشته باشم. آن جوان گفت من ضامن می‌شوم و در نهایت ضمانت من را انجام داد و مرا به خانه خود برد. بعد از مدتی هم در گناباد منزلی گرفتم و در این شهر مستقر شدم.

**شاه به قم آمد و گفت دوران مفت‌خوری گذشته

عضو مجلس خبرگان در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار داشت: قصد من از ابتدای مبارزات، نابودی شاه بود. این مرد ِ ناجور آمد به قم گفت و دوران مفت‌خوری گذشت، هزار سال است فکر این آدم‌ها (روحانیت) تکان نخورده! دهه اول یکی از محرم‌ها که در خوزستان منبر داشتم، شب عاشورا به سیم آخر زدم و همه حرف‌هایم را بیان کردم. وقتی از منبر پایین آمدم رئیس شهربانی پایش را جلوی پایم دراز کرد و رئیس ساواک هم که همراه او بود به من گفت دیگر نباید منبر بروی! من هم گفتم باشد، منبر نمی‌روم. در نهایت دیدند اگر من روز عاشورا منبر نروم، خیلی برایشان سنگین تمام می‌شود. رئیس شهربانی آمد و گفت می‌توانید منبر بروید! گفتم، نمی‌روم، شما دیشب گفتید دیگر نباید منبر بروی! در نهایت یکی از بازاری‌ها که معتمد من بود آمد و گفت من نمی‌گویم منبر بروید یا نروید ولی مردم منتظرند. من هم گفتم چشم به خاطر شما می‌آیم.

**امام از نجف به من نامه نوشتند که پشت دشمن را شکستی

خزعلی در ادامه مصاحبه تلویزیونی خود، گفت: وقتی فرزندم شهید شد گفتم بدانید که اگر پسرم را با لباس دامادی در مراسم ازدواجش می‌دیدم، آنقدری که الان آرام هستم، آرام نبودم. حسین از مشهد به قم آمد و مشغول خوردن ناهار بود که متوجه صدای اعتراض مردم در خیابان‌های شهر شد. او ناهارش را ناقص گذاشت و به خیابان رفت تا در کنار مردم حضور داشته باشد که در جریان همین تظاهرات به او شلیک شد و حسین را به شهادت رساندند. من خودم را نگه داشتم و خم به ابرو نیاوردم. به همسرم هم گفتم اگر می‌خواهی جسد پسرت را ببینی نباید گریه کنی، او هم قبول کرد. امام هم از نجف نامه‌ای پرحرارت نوشت که مضمونش این بود که تو پشت دشمن را شکستی.

وی افزود: هنوز امام خمینی را نشناخته‌اند. امام به معنای واقعی کلمه، مرد بود. زمانی که شاه می‌خواست به منزل آیت‌الله بروجردی بیاید، ایشان پیغام دادند که شما بیرون نیایید چون در این صورت باید جلوی پای شاه حرکت کنید. شاه وارد شد و آقایانی که بیرون بودند همگی پشت سر شاه شروع به حرکت کردند به جز امام! شاه پرسید این خمینی خمینی که می‌گویند چه کسی است؟ گفتند همان شخصی که پشت سرت حرکت نکرد. امام مرد عجیبی بود و از این جهت به ایشان علاقه زیادی داشتیم و داریم.

این مبارز انقلابی در مورد مسولیت‌های پیش از انقلاب خود نیز، تصریح کرد: پیش از انقلاب یک روز امام گفت برو و آیت‌الله گلپایگانی و آیت‌الله شریعتمداری را ببین و بگو یک اعلامیه‌ای به امضای ما سه نفر (امام، گلپایگانی و شریعتمداری) منتشر شود. آقای گلپایگانی از تدریس در فیضیه خسته بودند و مقداری هم کسالت داشتند، به همین دلیل گفتند فرصتی دیگر باهم ملاقات کنیم، وقتی به دیدار آیت الله شریعتمداری رفتم، ایشان مثل فردی که در غربت باشد بسیار خوشحال شدند و مرا به دیدار پذیرفتند. موضوع را با ایشان در میان گذاشتم که ایشان گفتند این کار خطرناک است. وقتی نزد امام برگشتم و موضوع را برایشان تعریف کردم، امام خندیدند.

**توصیه آیت‌الله خزعلی به آیت‌الله شریعتمداری

وی ادامه داد: آقای شریعتمداری روحیه خوبی نداشت. در همان دیداری که با ایشان داشتم خدمتشان گفتم که اگر شما در این کار شرکت نکنید، آینده خوبی در انتظارتان نخواهد بود. طلبه‌های متقی صحبت نمی‌کنند اما طلبه‌های کوچک شروع می‌کنند و در موردتان صحبت می‌کنند. از همان جا به بعد هم دیگر رابطه ما با آیت‌الله شریعتمداری قطع شد.

عضو مجلس خبرگان قانون اساسی در بخش دیگری از «شناسنامه» در مورد حضور در گروه تدوین قانون اساسی، یادآور شد: در گروه تدوین قانون اساسی آقای بهشتی و دیگران بودند. آقای بهشتی مرد بسیار وارسته و دارای فکر و نفوذ بین مردم بود. ما قانون اساسی را نوشتیم، بعد از آن بود که امام من را به شورای نگهبان فرستاد و سپس هم در انتخابات خبرگان شرکت کردم.

**با افراد عبور کننده از قرآن و سنت برخورد خواهیم کرد

خزعلی درباره الگوهای در نظر گرفته شده برای نوشتن قانون اساسی، گفت: بنای ما استفاده از قرآن و سنت بود.الان هم اگر بخواهد از این مسیر خروجی صورت بگیرد با افراد عبور کننده از قرآن و سنت برخورد خواهیم کرد.

**ماجرای منع رئیس‌جمهور شدن زنان در قانون اساسی

وی ادامه داد: در شورای تدوین قانون اساسی بحثی در مورد کاندیدا شدن بانوان برای ریاست جمهوری ایجاد شد که من مشورت با امام نزد ایشان رفتم. امام به من فرمودند مبادا زن رئیس‌جمهور شود، این خوب نیست! ایشان همچنین فرمودند اموال را بین مردم تقسیم نکنند. نباید به اموال کسی که مال خود را از راه شرعی به دست آورده، دست زد. مواظب باشید مبادا به بهانه کمک به فقرا به اموال افراد مسلمان و کسانی که ثروت خود را از راه درست به دست آورده‌اند، دست درازی کنید.

**بازرگان هم آدم خوبی بود و هم نبود!

عضو فقهای سابق شورای نگهبان در ادامه این برنامه تلویزیونی در مورد دولت موقت بازرگان نیز، اظهار داشت: بازرگان هم آدم خوبی بود و هم نبود! او به آمریکا اعتماد داشت. یک روز که همراه با هم به طرف منزل امام می‌رفتم به من گفت مگر می‌شود با آمریکا مبارزه کرد؟! همانجا بود که با خودم گفتم بازرگان یک مقدار وضعیتش ناجور است. برخلاف شهید چمران که شخصیت بسیار زبده‌ای هم بود. من در اهواز بودم که ایشان از مصر آمدند و گفتند می‌شود به من وقت ملاقات دهید؟ گفتم می توانم یک ربع شما را ببینم. وقتی آمدند به جای یک ربع، سه ساعت و سه ربع با هم صحبت کردیم. من چمران را خیلی دوست داشتم و الان هم که عکسش را می‌بینم برای او طلب آمرزش و ترفیع درجه می‌کنم.

آیت‌الله خزعلی خاطرنشان کرد: شهید بابایی هم یکی از افرادی بود که بسیار زبده بود. الان یکی از دلایلی که من به قزوین می‌روم این است که سر مزار او حاضر شوم و برایش فاتحه‌ای بخوانم. زمانی که قرار بود ایشان همراه همسر خود به مکه بروند، در فرودگاه به همسرش گفتند تو برو، من بعداً می‌آیم. اما بعدی وجود نداشت و همسر او وقتی از مکه بازگشت به سر مزار شهید بابایی رفت.

**ماجرای کناره‌گیری از شورای نگهبان

وی در مورد عضویت در شورای نگهبان، گفت: من از آغاز تاسیس شورای نگهبان در این شورا حضور داشتم. دو-سه دوره در شورای نگهبان بودم. در همین دوره در منزلی زندگی می‌کردم که شش طبقه بود که یکی از طبقات آن متعلق به من و باقی آن برای دیگران بود، اما بعضی‌ها فکر می کردند که هر شش طبقه متعلق به من است و تصور می‌کردند خزعلی از ساده‌زیستی فاصله گرفته و حتی نیامدند سوال کنند! از این جهت بود که بنا شد من دیگر در شورای نگهبان نباشم.

عضو سابق شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا خودتان خواستید دیگر در شورای نگهبان نباشید، اظهار داشت: نه، دوستان معتقد بودند این موضوع یک مقدار زننده است که من هم آن را قبول داشتم، اما بستگان من هرکدام طبقه‌ای ساخته بودند و زندگی می‌کردند.

** منافقین و دشمنان باید هم شورای نگهبان را تخریب کنند

آیت‌الله خزعلی در مورد جایگاه شورای نگهبان، تصریح کرد: اگر شورای نگهبان نباشد، تفسیر قانون اساسی و انتخابات‌ها درست نیست. شورای نگهبان تا امروز وظیفه خود را به خوبی انجام داده است. زمانی که ما در شورای نگهبان بودیم نیز گاهی تخریب‌هایی صورت می‌گرفت. در هر صورت شورای نگهبان یکی از ارکان مهم است و منافقین و دشمنان باید آن را تخریب کنند، اما ما به این تخریب‌ها توجهی نداشتیم و کار خودمان را می‌کردیم. الان هم شورای نگهبان به خوبی در حال فعالیت است و آقای جنتی محکم ایستاده‌اند.

**تخریب‌های دشمن تاثیری بر روی کار شورای نگهبان ندارد

وی همچنین خاطرنشان کرد: شورای نگهبان دارای کارشناسان مختلفی است و همچنین اساتید مختلف دانشگاه در این شورا کار می‌کنند. اینکه می‌گویند کار شورای نگهبانی کارشناسی نیست و سلیقه‌ای عمل می‌کند هم یکی از همان تخریب‌هایی است که از سوی دشمن صورت می‌گیرد و تاثیری روی کار شورای نگهبان نخواهد داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص ایام رحلت امام خمینی(ره)، گفت: رحلت امام بسیار جانسوز و دردناک بود. شبی که امام فوت کرده بود، به منزل امام رفتم و به احمد آقا گفتم می‌توانم صورت امام را ببوسم؟ ایشان هم قبول کردند و من صورت امام را بوسیدم و با ایشان وداع کردم.

آیت‌الله خزعلی در پاسخ به این سوال رنجبران که پرسید آیا قبل از تشکیل جلسه خبرگان فکر می‌کردید آقای خامنه‌ای به عنوان رهبر انتخاب شوند، تصریح کرد: از یک جهت بله، زمانی که ایشان به کره رفته بود، امام به تلویزیون نگاه کرده بودند و گفته بودند ایشان (آقای خامنه‌ای) لیاقت رهبری دارد. جالب اینجاست که در جلسه خبرگان، رهبر معظم انقلاب به خودشان رای ندادند، اما همه ما به ایشان رای دادیم و از این رای هم خوشحالیم. ایشان الان خیلی خوب کار می‌کنند و امیدوارم همیشه موفق و موید باشند.

**امام به آیت‌الله منتظری فرمود قعر جهنم را برای خود مهیا نکن

وی افزود: امام به آیت‌الله منتظری فرمود قعر جهنم را برای خود مهیا نکن، اگر ما بودیم می‌گفتیم امام این را گفته پس ولش کن! اما زمانی که آیت‌الله منتظری فوت کرد، رهبری فرمودند ایشان را در حرم دفن کنید که این تدبیر بسیار خوبی بود. چون اگر در حرم دفن نمی‌شد و در منزلش دفن می‌شد، گنبد و گلدسته و غیره برایش می آوردند.

عضو مجلس خبرگان ادامه داد: در جلسه انتخاب رهبری بعد از رحلت امام بعضی‌ها زود گول خوردند و گزینه‌هایی را مطرح کردند، اما اکثریت مجلس به آقای خامنه‌ای رای دادند که خوشبختانه رای خوبی بود. ما هم خدا را شکر می‌کنیم که نظرمان سمت ایشان رفت و الان هم بهتر از سابق در مورد ایشان نظر داریم.

آیت‌الله خزعلی اضافه کرد: وقتی من در تبعید بودم آیت‌الله خامنه‌ای به دیدار من آمد. ایشان در دیداری که با هم داشتیم گفتند پدرم نابینا شده و من درس ِ قم را برای پذیرایی از پدرم ترک کردم چون هرچه دارم از پدر دارم.

**دشمن نمی‌تواند در مجلس خبرگان نفوذ داشته باشد

وی همچنین گفت: خوشبختانه تا امروز شرایط خوبی در مجلس خبرگان حاکم بوده و مردان پخته‌ای در آن حضور دارند و دشمن نمی‌تواند در آن نفوذ داشته باشد.

** دل ما از دست میرحسین و کروبی داغدار است

این مبارز انقلابی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: سال ۸۸ عکس امام را پاره و به امام حسین (ع) توهین کردند. این کارها را میرحسین و کروبی انجام دادند و الان هم دل ما از دست این‌ها داغدار است.

** آقازادگی برای عده‌ای خاص است که در انقلاب بد رفتار کردند

آیت‌الله خزعلی درباره پدیده آقازادگی، خاطرنشان کرد: آقازادگی برای عده‌ای خاص است که در انقلاب بد رفتار کردند. در این بین افرادی هم بودند که از رفتار فرزندان خود تبری جستند، اما عده‌ای هم با فرزندان خود خوب رفتار می‌کردند و توجهی به کارهای آن‌ها نداشتند.

** از خدا می‌خواهم پسر گمراهم (مهدی) را به سمت هدایت ترغیب کند/حیفم می‌آید به جهنم برود

وی در مورد عوامل مهدی خزعلی، اظهار داشت: مهدی می‌گفت من می‌خواهم با مخالفین اسلام مبارزه کنم! من هم می‌ گفتم یکی از مخالفین اسلام همان کسی است که از شما پشتیبانی می‌کند، چرا او را مذمت نمی‌کنید؟ در نهایت هم خواستم به منزل من نیاید. من حاضرم بدنم را قطعه قطعه کنند اما دین از دست نرود به همین دلیل هم به مهدی گفتم راهی به منزل ما ندارد البته هنوز هم او را دعا می‌کنم و از خدا می‌خواهم پسر گمراه من را به سمت هدایت ترغیب نماید. حیفم می‌آید او به جهنم برود.

عضو مجلس خبرگان در پاسخ به این سوال که آیا از فرزندان دیگر خود رضایت دارید، گفت: بله، علیرضا را خیلی دوست دارم و برایش دعا می ‌کنم، او هم فداکار است.

آیت‌الله خزعلی در مورد وضعیت کنونی حوزه‌های علمیه، خاطرنشان کرد: در حوزه‌های علمیه افراد برجسته‌ای حضور دارند که بهتر از سابق عمل می‌کنند و به خوبی افکار مردم را می‌خوانند و به نیازهای مردم جواب می‌دهند. حوزه علمیه خوب خیلی خوب است.

**اسرائیل باید از بین برود و از بین هم خواهد رفت
وی همچنین در بخش پایانی صحبت‌های خود، گفت: آمریکا موجود خطرناکی است که دائماً در پی ضربه زدن به اسلام است. اسرائیل هم به همین شکل عمل می‌کند و مردم باید در مورد این دو موجود خطرناک خیلی هوشیار باشند. اسرائیل باید از بین برود و از بین هم خواهد رفت.


− سه = 2