خانه > روحانیت > انقلاب اسلامی، ۴ دهه بعد از وقوع

انقلاب اسلامی، ۴ دهه بعد از وقوع

عامل پیروزی انقلاب اسلامی، سه عامل دانسته شده است: ۱- مردم؛ ۲- رهبری؛ ۳- ایمان و اتکال به خداوند تبارک و تعالی. حرکت و جریان انقلاب اسلامی که به طور مستقیم از ۱۵ خرداد سال ۴۲ جرقه‌ی آن زده شد، با همین سه عامل موفق شد در ۲۲ بهمن سال ۵۷ به پیروزی برسد. حضور امت حزب الله، رهبری امام عظیم الشأن و ایمان به خدا رمز غلبه بر دو دسته چالش‌های درون جریان انقلاب اسلامی و چالش‌ها و تهدیدهای خارجی بود.

نویسنده : سید محمد ساداتی نژاد

بسمه تعالی

عامل پیروزی انقلاب اسلامی، سه عامل دانسته شده است: ۱- مردم؛ ۲- رهبری؛ ۳- ایمان و اتکال به خداوند تبارک و تعالی. حرکت و جریان انقلاب اسلامی که به طور مستقیم از ۱۵ خرداد سال ۴۲ جرقه‌ی آن زده شد، با همین سه عامل موفق شد در ۲۲ بهمن سال ۵۷ به پیروزی برسد. حضور امت حزب الله، رهبری امام عظیم الشأن و ایمان به خدا رمز غلبه بر دو دسته چالش‌های درون جریان انقلاب اسلامی و چالش‌ها و تهدیدهای خارجی بود.

گفتمان‌های رقیب انقلاب اسلامی، گروه های التقاطی و انحرافی و در رأس همه تلاش‌های شاه و ایادی داخلی آن من جمله ساواک از جمله‌ی تهدیدهای درونی و اقدامات آمریکای جنایتکار، رژیم صهیونیستی، انگلیس، شوروی و دیگران از جمله‌ی چالش‌های خارجی پیش روی انقلاب اسلامی بود که با همان سه عامل فوق انقلاب توانست بر آنها غلبه نماید.

با پیروزی انقلاب اسلامی، چالش‌های داخلی و خارجی پیشروی انقلاب و نظام اسلامی ادامه پیدا کرد و حتی تهدیدها بیشتر و پیچیده‌تر گردید. اما همان سه عامل موجب پیروزی انقلاب، عامل تداوم و حفظ و بارورتر شدن انقلاب در طول ۴ دهه گذشته گردید.

امروز به فرموده‌ی مقام معظم رهبری، ایران اسلامی از ۴ دهه قبل قوی‌تر  و آمریکا و ایادی آن ضعیف‌تر هستند. این یک تحلیل نیست بلکه یک خبر است. در ادامه به برخی مستندات در راستای تایید این نکته می‌پردازیم.

۱۶ آژانس اطلاعاتی آمریکا در گزارش خود با عنوان IC Report گزارش جامعه‌ی  اطلاعاتی آمریکا، اشاره می‌کند:”دولت آمریکا دیگر متابع نظامی و مالی کافی برای ادامه‌ی حمایت از اسرائیل در برابر خواسته‌های این رژیم در برابر همسایگانش را ندارد و پیشنهاد می‌شود، آمریکا منافع ملی خود را دنبال کند و اسرائیل را رها کند.” این در حالی است که اکثر این نهادهای اطلاعاتی از دوستان اسرائیل بوده و تحت نفوذ لابی صهیونیست‌ها می‌باشند. بیان این مطلب توسط این نهادهای اطلاعاتی ۴ دهه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حاکی از یأس این نهادهای اطلاعاتی از موفقیت آمریکا بر پایان مسالمت‌آمیز مسئله‌ی فلسطین است. در بخش دیگری از این گزارش آمده است:” اسرائیل نمی‌تواند در برابر جریان حامی فلسطین شامل بیداری اسلامی و قدرت گرفتن ایران مقاومت کند.” شاید نتوان مستندی موثق‌تر و مهم‌تر از این گزارش در تایید قدرتمند شدن ایران و ضعیف بودن آمریکا بعد از ۴ دهه  گذشت زمان از وقوع انقلاب اسلامی پیدا کرد.

هنری کسینجر، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در زمان اتحاد جماهیر شوروی، سیاستمدار و تئوری‌پرداز با‌سابقه و باتجربه آمریکایی که سال‌های در سیاست خارجی آمریکا نقش داشته است، در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۲ اشاره می‌کند که رژیم صهیونیستی تا ۱۰ سال دیگر یعنی سال ۲۰۲۲ دیگر وجود نخواهد داشت.” وی در سخنرانی خود در اجلاس سالانه‌ی داووس در سال ۲۰۰۸ نیز در خصوص احتمال جنگ با ایران می‌گوید:” جنگ با ایران یک نقطه عطف در تاریخ بشری خواهد بود.” این دقیقاً عباراتی است که هنری کسینجر بکار برده است و توجه به گوینده این سخنان به عنوان فردی یهودی که خود طرفدار اسرائیل است، اهمیت این سخنان را دوچندان می‌کند و جای تردیدی بر قدرتمند شدن ایران و بی‌اثر بودن تمامی تلاش‌های گذشته آمریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی نمی‌گذارد.

زبیگنیو برژینسکی، دیگر مشاور امنیت ملی آمریکا که هم اکنون مشاور ارشد سیاست خارجی باراک اوباما، رئیس جمهور فعلی آمریکا می‌باشد، در تاریخ ۱۰ نوامبر ۲۰۱۱ می‌گوید: ” حمله به ایران یک خطای بسیار بسیار بزرگ است”( big big mistake) او دو مرتبه کلمه بسیار را بکار می‌برد. نامبرده اخظار می‌دهد که” حتی پرچم حمله به ایران را بلند نکنید”.

مرکز مطالعاتی استیمسون ( STIMSON) مستر در واشینگتن نیز در سال ۲۰۱۲ در گزارش خود می‌نویسد” وقت آن است که آمریکا رویکرد خود در مورد ایران را متوازن کند”. مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی ( CSIS) مستقر در واشینگتن نیز در تاریخ ۲۲ ژانویه ۲۰۱۳ یعنی همین چند ماه قبل اشاره می‌کند که ” افزایش فشار بر ایران ریسک زیادی دارد” و ” ریسک حمله به ایران بسیار بالاست.” موسسه سیاست داخلی آمریکا وابسته به دانشگاه جورج واشینگتن نیز در گزارشی که به سفارش کمیته سیاست داخلی مجلس نمایندگان آمریکا با عنوان ” تهدید سایبری ایران به ایالات متحده آمریکا” که در تاریخ ۲۶آوریل ۲۰۱۲ ارائه کرده است می‌نویسد” به اقرار آقای اریک اشمیت (Eric Schmitt) مدیر اجرایی شرکت گوگل، ایران در جنگ سایبری به دلایلی که ما نمی‌دانیم، برتری دارد”

آقای نوام چامسکی، سیاستمدار معروف و مشهور آمریکایی نیز در تاریخ ۲ ژوئیه ۲۰۱۰ در مقاله‌ای می‌نویسد” تهدید ایران، جدی‌ترین بحران سیاست خارجی دولت باراک اوباما است.” دقت در کلماتی که توسط این افراد و نهادها بکار رفته و توجه به گوینده مطالب، اهمیت آن را دو چندان می‌کند و جای تردیدی برای خواننده مبنی بر قدرت یافتن ایران و ضعف آمریکا باقی نمی‌گذارد.

هنری کسینجر در مقاله‌ای به تاریخ ۱۲ آوریل ۲۰۱۲، در خصوص انقلاب‌های اخیر در منطقه‌ی خاورمیانه که در نسخه‌ای از آن در سایت شخصی وی قابل دسترسی است، می‌نویسد” سیاست خارجی آمریکا در نیم قرن گذشته در منطقه‌ی خاورمیانه حول سه محور بوده است. ۱- جلوگیر ی از ایجاد یک قدرت منطقه‌ای در خاورمیانه. ۲- تضمین جریان آزاد منابع انرژی. ۳- برقراری صلح پایدار بین فلسطین، اسرائیل و ایران در هر سه حوزه، چالش اساسی آمریکاست.”

فصلنامه‌ی واشینگتن در تابستان ۲۰۱۲ در صفحه‌ی ۵۹-۷۳ می‌نویسد:” بهار عربی (بیداری اسلامی) علی‌رغم همه‌ی خوش‌بینی‌ها، موجب انتقال موازنه‌ی قوا به سوی ایران و نه اسرائیل شده است و باعث کاهش نفوذ آمریکا شده است.” نشریه‌ی سیاست خارجی آمریکا در سال ۳۲ در شماره‌ی ۵ خود نیز می‌نویسد:” ایران منافع آمریکا را در حیات خلوت آمریکا( یعنی آمریکای لاتین) تهدید می‌کند.”  کنت والتز، تئوری‌پرداز مشهور آمریکایی و واضع تئوری نو واقع‌گرایی در رشته‌ی روابط بین الملل که کتاب تئوری سیاست بین الملل را نگاشته در اوت ۲۰۱۲ نیز اعتقاد خود را مبنی بر این که ایران هسته‌ای موجب ثبات بیشتر در منطقه‌ی خاورمیانه می‌شود، بیان می‌کند. نظر این تئوری‌پرداز مشهور آمریکایی، تاییدی دیگر بر مشکل نبودن برنامه‌ی هسته‌ای ایران، و ترس آمریکا از قدرت گرفتن ایران در منطقه و قوی شدن ایران است.

همین چند مصداق، برای تأیید این مطلب که ایران امروز یک قدرت منطقه‌ای و سدّی در برابر مطامع آمریکا ورژیم صهیونیستی است و آمریکای امروز بسیار ضعیف‌تر از آمریکای زمان وقوع انقلاب اسلامی می‌باشد، کافی است. البته این وضعیت، مرهون خون شهداء، جهاد رزمندگان و ایثارگران و رهبری هوشمندانه‌ی امام عظیم‌الشأن و مقام معظم رهبری است که کشتی انقلاب را به سلامت از همه‌ی گردنه‌های سخت در طول این ۴ دهه عبور داده‌اند.

امروز گفتمان انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، به یک گفتمان شناخته شده در دنیا و منطقه تبدیل شده است. امروز کسی در جهان نیست که از گفتمان مقاومت اطلاعی نداشته باشد. این نشان از تاثیرگذاری گفتمان انقلاب اسلامی است. پیروزی‌های چند اسله اخیر در لبنان و فلسطین و امروز در سوریه همگی مرهون همین فرهنگ و گفتمان مقاومت است که دستاورد انقلاب اسلامی بوده است.

امروز ایران اسلامی، با برخوردای از پیشرفت‌های علمی، سیاسی، فرهنگی، نظامی، پزشکی، نانو، لیزر، ماهواره، صنایع موشکی و غیره و غیره بر قله‌ی بلند افتخار ایستاده است. البته دشمن که از این حقیقت آگاه است، دشمنی‌های خود را همواره در طول این ۴ دهه افزایش داده است. امروز آمریکا و ایادی آن به دنبال برقراری تحریم‌های فلج کننده(Embargo) علیه جمهوری اسلامی ایران است. چیزی که سابق بر این نیز وجود داشت، منتهی نه به این شدت و به قول خودشان در قالب تحریم (Sanctions) اعمال می‌شد. از طرفی آمریکا به دنبال امنیتی کردن جمهوری اسلامی ایران است. امروز مفهوم امنیت، از مفهوم سنتی آن که به معنای اهمیت عامل نظامی و فیزیکی بود خارج شده و به گفته‌ی باری بوزان یکی از شخصیت‌های صاحب‌نظر در مباحث امنیتی، امروزه مفهوم نوین امنیت مطرح است، که نشان از گفتمانی بودن امنیت است. می‌توان از طریق گفتمان امنیت یا ناامنی ایجاد کرد و آمریکا به دنبال آن است که از طریق گفتمان‌سازی در سطح بین‌المللی، جمهوری اسلامی ایران و حتی فناوری آن را به عنوان عامل نا‌امنی بین‌المللی معرفی نماید. ایجاد مثلث سه ضلعی ایران‌هراسی، شیعه‌هراسی و اسلامی‌هراسی در همین راستا می‌باشد. هدف از این اقدامات جدا کردن مردم از نظام جمهوری اسلامی و جدا کردن دوستان ایران و کشورهای همسو با ایران از جمهوری اسلامی و مأیوس کردن مردم و مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

امروز وظیفه‌ی همه‌ی ما همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند هوشیاری و بصیرت است. باید قدر این انقلاب را که دستاورد خون شهدا و مجهادت های رزمندگان اسلام و ایثارگران و یادگار امام راحل است دانسته و مراقب بود تا پازل دشمن را تکمیل نکنیم. واکنش دشمن نشان از درستی مسیری است که تا به امروز انقلاب اسلامی تحت رهبری داهیانه رهبر معظم انقلاب پیموده است. همان‌گونه که در آغاز این یادداشت بیان شد همان سه عاملی که رمز پیروزی انقلاب اسلامی بود، همچنان رمز تداوم و حفظ انقلاب است. این سه عامل عبارت بودند از حضور مردم در صحنه، تجمع حول ولایت فقیه و پیروی از فرامین مقام معظم رهبری و ایمان و توکل به خدا.

در سال ۹۲ که سال حماسه‌ی سیاسی و حماسه‌ی اقتصادی نام گرفته است، ملت ایران با یک آزمون  بزرگ روبرو است و آن انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی است. این انتخابات از دو جنبه اهمیت دارد ۱- نفس حضور و شرکت در انتخابات که خود موجب افزایش اقتدار نظام، مصونیت نظام و حفظ امنیت و منافع نظام اسلامی ایران است و ۲- انتخاب فرد اصلح با همان معیارهایی که رهبری انقلاب در سخنان خود اشاره فرمودند.


− دو = 6