خانه > عفاف گرایی > بررسی نفش رسانه بر حجاب در جامعه

بررسی نفش رسانه بر حجاب در جامعه

حجاب و پوشش بانوان در کشور ایران پیشینه ای طولانی و تاریخی دارد به طوری که در کتیبه ها و آثار باستانی به جای مانده از زمانهای گذشته هیچ کس عریان و یا حتی نیمه عریان نیست.
یکی از کارکردهای عمده سریال های شبکه های ماهواره ای، تبلیغ و ترویج سبک های خاصی از پوشش و آرایش است، پوشش و آرایش یکی از مولفه های مهم و تعیین کننده در سبک زندگی و همچنین الگوی مصرف به حساب می آید که همواره در عملیات های ضدفرهنگی از آن به عنوان مولفه ای تاثیرگذار استفاده شده است.
شبکه های ماهواره ای یا فارسی زبان هستند و از سوی ایرانیان خارج از کشور و با توسل به دولت های بیگانه تاسیس شده اند و یا شبکه های بین المللی سایر کشورهای جهان هستند.
برنامه های ماهواره ای با عادی جلوه دادن روابط زنان و مردان، سعی در تغییر الگوهای رفتاری بر مبنای اخلاق و دین در میان جوامع هدف دارند.
حجاب وسیله حفظ زن است نه محدودیت و ما می‎بینیم خانم‌های محجبه چادری در تمام مشاغل وجود دارند و خود از وضعیت خود راضی هستند، مانند نمایندگان زن در شورای اسلامی، اساتید دانشگاه، پزشکان متعهد، دبیران و کارکنان ادارات مختلف نظام اسلامی که با حفظ حجاب به فعالیت‌های اجتماعی می‌پردازند.
متاسفانه چادر در بعض  از موارد جای خود را به مانتو و شلوار داد و کم‌کم مانتو روزبه‌روز کوتاهتر و شلوار روز به روز تنگ‎تر شد، مقنعه جای خود را با روسری و شال عوض کرد و آنها نیز کم‌کم آغاز به عقب‎نشینی کردند.
یکی از عواملی که باعث رواج بدحجابی شد، زیاد شدن ماهواره در منازل بود که در سایه ی غفلت نهادهای نظارتی همانند سرطان به جان خانواده ها افتاد. سرپرستان خانواده ها هم خیلی راحت آن را پذیرفتند غافل از اینکه این بشقاب سربه هوا،الگوی فرزندان آنها میشود و آنها را هم سربه هوا و بی قید و شرط خواهد کرد.
مردانی که زنان خود را آزادانه برای استفاده انسان‎های هوس‎باز نیمه عریان و با آرایش‌های جذاب در کوچه و خیابان می‎گردانند، می‎دانستند این وضعیت روابط عاطفی مرد و زن را به شدت کاهش می‎دهد و در درازمدت خود این مردان نیز با نگاه آلوده به زنان و دختران می‎نگرند و نسبت به همسران خود بی‎علاقه شده و به آنها خیانت می‎کنند و زنان نیز با دیدن مردانی زیباتر و خوش‌اندام‌تر از شوهرانشان به گناه می‎افتند و کانون گرم زندگی آنها از هم می‎پاشد و بهترین دلیل بر این مطلب طلاق‎هایی است که به سبب این خیانت‎ها اتفاق می‎افتد.
حجاب نمادینی که به صورت یک شال بر روی سر دیده می شود نیز، خیلی سریع و در هر پیشامدی برداشته شده و افتادن آن هیچ واکنشی را برنمی انگیزد و زنانی که به دانشگاه می روند و یا صاحب شغلی می شوند، دیگر همان حجاب حداقلی را نیز استفاده نمی کنند و افراد تحصیل کرده یا خوش فکر در این سریال ها، حجاب ندارند.

دسته هاعفاف گرایی برچسب ها:


8 − چهار =