خانه > اخبار, شهدا > غربت یک فریضه الهی در جامعه اسلامی

غربت یک فریضه الهی در جامعه اسلامی

علی خلیلی

علی خلیلی

ناهی امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید که من امر به معروف و نهی از منکر نکردم بلکه برای دفاع از ناموس و «لبخند آقا» (مقام معظم رهبری) آن کار را انجام دادم.

خبرگزاری فارس: واقعیت‌های درگیری شهید خلیلی با اراذل شرق تهران / تشییع پیکر مطهر شهید، فردا در نارمک

شهید علی خلیلی ناهی امر به معروف نهی از منکر  قبل از نائل شدن به درجه رفیع شهادت در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، در مورد درگیری خود با اشراری که سال ۹۰ قصد تجاوز به یک خانم را داشتند، گفت: نیمه شعبان دو سال پیش به نظرم ساعت دوازده شب بود که می‌خواستیم دو نفر از دوستانم را به خانه‌‌شان در خاک سفید برسانم که دیدیم پنج، شش نفر در حال اذیت دو خانم هستند و به زور می‌خواستند وی را سوار ماشین کنند.

وی افزود: دوستان من به دلیل پائین بودن سنشان جلو نرفتند اما من به آن افراد تذکر دادم و گلاویز شدیم و یکباره چاقویی که نمی‌‌دانم از کدام سو، نثار ما شد.

شهید خلیلی با بیان اینکه چاقو به ناحیه گردنم و شاهرگ خورده بود، اظهار کرد: من همان جا افتادم و آن افراد نیز فرار کردند اما یکی از همراهان من که موتور سواری بلد بود آن‌ها را دنبال کرد و شماره پلاکشان را برداشت.

وی می‌گوید که من نیم ساعت در خیابان افتاده بودم و  ماشینی که دو سرنشین داشت و عازم شمال بود من رو سوار کردند و به اورژانس فلکه سوم تهرانپارس بردند؛ ساعت دوازده و نیم بود که پزشکان گفتند که اگر تا نیم ساعت دیگر مریضتان را به یک بیمارستان مجهز نرسانید وی جان به جان آفرین تسلیم می‌کند.

«دوستان من را به بیست و شش بیمارستان دیگر هم بردند اما هیچ بیمارستانی من را به دلیل اینکه حالم وخیم بود پذیرش نمی‌کرد تا اینکه بالاخره ساعت پنج در بیمارستان عرفان عملم کردند».

وی با بیان اینکه ضارب نیز به دلیل در اختیار داشتن شماره پلاک اتومبیلش به زندان افتاد گفت که مدت زیادی گذشت و ما چهار الی پنج ماه بعد به دادگاه رفتیم که سردار نقدی نیز حضور داشتند  و من دیدم وکیلی گرفته‌اند و  خود ایشان پیگیر کارها بودند.

این ناهی امر به معروف و نهی از منکر افزود: در دادگاه  یکی از آن افراد به سه سال زندان و بقیه نیز که همدست بودند به شصت الی هفتاد ضربه محکوم شدند اما همه آن‌ها به قید وثیقه آزاد هستند.

شهید خلیلی به نقش مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت وقت نیز اشاره کرد و اظهار داشت: البته ناگفته نماند دکتر دستجردی نیز تشریف آوردن و هزینه بیمارستان را حساب کردند.

وی معتقد است که اسم کارش را امر به معروف نمی‌گذارد بلکه آن اقدام را دفاع از ناموس می‌داند و به گفته وی دفاع از ناموس بر هر مسلمانی واجب است.

شهید خلیلی در پایان با تاکید بر اینکه جز خدا هیچ کسی پشت آدم نیست، خاطرنشان کرد: من آن موقع هم که رفتم با آن افراد درگیر شدم به کسی امید ندوخته بودم به خاطر لبخند آقا رفتم و دفاع کردم.

پیکر شهید ناهی از منکر سه‌شنبه ۵ فروردین تشییع می‌شود

پیکر شهید ناهی از منکر حجت الاسلام علی خلیلی فردا سه شنبه ۵ فروردین ساعت ۹:۳۰ صبح  از مسجد فاطمه زهرا(س) در نارمک به سمت مسجد النبی(ص) تشیع خواهد شد؛ همچنین ساعت ۱۱ صبح در مسجد النبی نارمک آیت الله صدیقی نماز را بر پیکر شهید علی خلیلی خواهد خواند و پس از آن پیکر شهید به سمت بهشت زهرا تشییع و در قطعه شهدا به خاک سپرده می‌شود.

به گزارش فارس، ۲۵ تیر ماه سال ۱۳۹۰ حادثه‌ای دردناک در یکی از محلات شرق تهران رقم خورد.

در این حادثه جوان ۱۹ ساله‌ای به نام علی خلیلی در حین بازگشت از هیئت در حالی که همراه چند نفر از شاگردان یک مدرسه بود به واسطه امر به معروف و نهی از منکر مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

خلیلی توسط یک نفر از افراد شرور منطقه از ناحیه گردن و قسمت شاهرگ دچار جراحت شد و بیش از ۱۵ دقیقه در خون خود می‌غلتید.

در این حادثه تعدادی از مراکز اورژانس بیمارستانی از پذیرش علی خلیلی امتناع کردند تا اینکه یکی از بیمارستان‌های خصوصی در ازای واریز مبلغ ۶ میلیون تومان حاضر به پذیرش وی شد.

سرانجام علی خلیلی که به دلیل شدت خونریزی به حالت اغما رفته بود بستری شد اما پزشکان امید زیادی به مداوای وی نداشتند.

علی خلیلی پس از مرخص شدن از بیمارستان در منزل بستری شد اما هر از گاهی به دلیل مشکلات ناشی از حادثه رخ داده به بیمارستان منتقل شده و بستری می شد.

وی بهمن ماه امسال نیز مجدداً در بیمارستان بستری شد و پس از یک ماه به خانه منتقل شد اما سرانجام امروز عصر و در بیمارستان بعثت دعوت حق را لبیک گفته و جان به جان آفرین تسلیم کرد و به دیدار اباعبدالله الحسین و یارانش شتافت.

غربت یک فریضه الهی در جامعه اسلامی

شهادت علی خلیلی باید سرآغاز حرکتی مهم به سوی جامعه ای متعالی با تحقق آموزه های امر به معروف و نهی از منکر باشد، باید در روزهایی که متعلق به حضرت زهرا (س) است و با یاری جستن از ایشان در مسیر این آموزه مهم الهی گام های اساسی برداریم که : یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم . . .

به گزارش جهان به نقل از تهران پرس شهادت یک طلبه ناهی از منکر در روزهای شهادت حضرت زهرا (س) فضایی خاص در جامعه ایجاد کرده است، فضایی سرشار از غم و اندوه بی توجهی به یک واجب الهی، حامیان و اجرا کنندگان این واجب.

حجت الاسلام شهید علی خلیلی از مربیان موسسه بهشت تهران ۲۵ تیر ماه سال ۱۳۹۰ ، به واسطه امر به معروف و نهی از منکر مورد ضرب و شتم قرار گرفت. وی توسط یکی از افراد شرور منطقه از ناحیه گردن و قسمت شاهرگ دچار جراحت شدید شد. پس از دقایق بسیاری که وی منتظر رسیدن اورژانس شد، تعدادی از مراکز اورژانس بیمارستانی از پذیرش علی خلیلی امتناع کردند تا اینکه یکی از بیمارستان‌های خصوصی و در ازای واریز مبلغ ۶ میلیون تومان حاضر به پذیرش وی شد. سرانجام علی خلیلی که به دلیل شدت خونریزی به حالت اغما رفته بود بستری شد اما پزشکان امید زیادی به مداوای وی نداشتند.

مداوای این فرد ادامه داشت تا اینکه سرانجام خلیلی پس از چند روز اولین علائم حیاتی و حرکتی خود را بروز داد و به این ترتیب امید به بهبودی وی قوت گرفت اما ماجرای اثرات ضربه های وارد شده به این ناهی منکر ادامه داشته است و روده ، ریه و دیگر اعضای وی مشکلات بسیاری داشت و طور مرتب وی بین خانه و بیمارستان در رفت و آمد بود تا اینکه در بیمارستان بعثت شهادت را بر ماندن در این دیار برگزید.

ماجراش شهادت علی خلیلی هر چند ماجرای دردناکی است که می توان ساعتها و روزها بر مظلومیت این ماجرا گریست اما نکات و درسهای بسیاری دارد که باید بدان توجه کرد و در جهت تحقق آن همت گمارد که به برخی اشاره می شود:

۱- آموزه مهم امر به معروف و نهی از منکر چه جایگاهی در جامعه ما دارد؟ کدام نهاد و دستگاه متولی تبیین این آموزه در جامعه است؟ کدام دستگاه حمایت از این امر واجب و برپاکنندگان آن دارد؟ امام باقر(ع) در مورد فلسفه این دو اصل می‌فرماید: “امر به معروف و نهی از منکر دو فرضیه مهم و بزرگ الهی هستند که به وسیله آن دو، سایر واجبات الهی اقامه می‌شوند، راه‌ها امن می‌گردد، کسب و کار مردم حلال ، حقوق افراد تأمین، سرزمین‌ها آباد و از دشمنان انتقام گرفته می‌شود و استواری تمام کارها، به عملی شدن این دو اصل بستگی دارد.” تعبیر زیبای امام باقر (ع) در بستگی داشتن استواری تمام کارها به امر به معروف و نهی ازمنکر، نشان از جایگاه والای این واجب الهی دارد؟ اما در جامعه امروز ما این مهم چه جایگاهی دارد؟ چرا هنوز فضای فکری و فرهنگی جامعه به حدی نرسیده است که یک آمر به معروف و یا ناهی از منکر بتواند با آرامش و اطمینان واجبی که از سوی خداوند بر عده او گذاشته شده است، صورت دهد؟ چه کسانی در تحقق نیافتن این فضا تقصیر و کوتاهی دارند؟ آیا در ماجرای اخیر تنها ضارب علی خلیلی مقصر است یا تمامی افراد جامعه و به ویژه مسئولین قصور دارند و باید پاسخگو باشند؟ شهادت علی خلیلی باید نقطه شروعی بر جریانی راهبردی در مسیر تحقق صحیح امر به معروف و نهی از منکر باشد تا بتوان در افق این برنامه، فضایی را در جامعه به تماشا نشست که یک آمر به معروف و یا ناهی از منکر با بتواند دستور الهی را با توجه به شرایط خاص آن انجام دهند.

۲- حضرت زهرا (س) را بسیاری ، اولین شهید امر به معروف و نهی از منکر می دانند، شهادت علی خلیلی در روزهای شهادت بانوی آب و آیینه ، چون چراغی روشن، از دوری ما از سبک زندگی فاطمی حکایت می کند ، چراغی که با شهادت علی خلیلی روشن شد، تاریکی پیش روی ما را بیشتر نشان می دهد، تاریکی ناشی از دوری زندگی ما از سبک زندگی فاطمی، سبکی که در آن می توان سعادت دنیا و آخرت را به دست آورد، شهادت بانوی جهان اسلام در روزگاری بود که شیعه چون امروز ایران اسلامی این همه مشتاق نداشته است و شهادت یک آمر به معروف و یا ناهی از منکر در جامعه امروز جای تاسف فراوان دارد از فضایی که در آن یک عمل کننده به واجب الهی را شهید کنند .امر به معروف و نهی از منکر را شاید بتوان مهمترین آموزه سبک زندگی فاطمی دانست که باید آن را در جامعه امروز دوباره زنده سازیم، باید برنامه مسئولان فرهنگی در تحقق سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی مورد مداقه قرار گیرد، باید در ایران اسلامی برنامه ای کامل جهت حرکت به سمت سبک زندگی معصومین (ع) به ویژه حضرت زهرا (س) تدوین و اجرا شود.

۳- سکوت رسانه ای تاسف بارتری نیز در فضای رسانه های تصویری،صوتی و مکتوب در موضوع امر به معروف و نهی از منکر دیده می شود که باید در این فضا نیز وارد گشت و ضمن تبیین جایگاه این واجب الهی ، اخبار مرتبط با آن را منعکس ساخت و فضای جامعه را برای پذیرش بیشتر این واجب آماده ساخت، ساخت برنامه های نمایشی و مجموعه هایی با موضوع امر به معروف و نهی از منکر از وظایف مهمی است که رسانه ملی باید هر چه سریعتر برای آن برنامه ریزی نماید. دیگر رسانه ها نیز باید با توجه به فسلفه رسانه ای خود برنامه های خود را در زمینه این واجب الهی پیگیری نمایند.

۴- آموزه های مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر باید به صورت یک آموزه مهم و اساسی در متون و برنامه های درسی مدارس و دانشگاهها قرار گیرد، هر چند در این زمینه ، آموزشهایی هم اکنون نیز دیده می شود اما باید این آموزشها بیشتر، با توجه به رویکردهای توجه بیشتر جامعه به این واجب نگارش و تدوین شود. آموزه هایی که صرفا به صورت یک درس یا مطلب در قسمتی از یک کتاب یک پایه و یک مقطع دانشگاهی مسلما نمی تواندحق مطلب را در برابر این واجب مهم ادا نماید.

شهادت علی خلیلی باید سرآغاز حرکتی مهم به سوی جامعه ای متعالی با تحقق آموزه های امر به معروف و نهی از منکر باشد، باید در روزهایی که متعلق به حضرت زهرا (س) است و با یاری جستن از ایشان در مسیر این آموزه مهم الهی گام های اساسی برداریم که : یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم . . .

نامه شهید “علی خلیلی” ۱۵ روز قبل از شهادتش به رهبر معظم انقلاب

پایگاه اطلاع رسانی ثامنمتن زیر نامه شهید علی خلیلی می باشد که ۱۵ روز قبل از شهادتش خطاب به رهبر معظم انقلاب نوشته است.

سلام آقا جان!

امیدوارم حالتان خوب باشد. آنقدرخوب که دشمنانتان از حسودی بمیرند و از ترس خواب بر چشمانشان حرام باشد. اگر از احوالات این سرباز کوچکتان خواستار باشید،خوبم؛

دوستانم خیلی شلوغش میکنند. یعنی در برابر جانبازی هایی که مدافعان این آب و خاک کرده اند،شاهرگ و حنجره و روده و معده من عددی نیست که بخواهد ناز کند… هر چند که دکترها بگویند جراحی لازم دارد و خطرناک است و ممکن است چیزی از من نماند…

من نگران مسائل خطرناک تر هستم… من میترسم از ایمان چیزی نماند. آخر شنیده ام که پیامبر(ص) فرمودند: اگر امر به معروف و نهی از منکر ترک شود، خداوند دعاها را نمی شنود و بلا نازل میکند. من خواستم جلوی بلا را بگیرم.

اما اینجا بعضی ها میگویند کار بدی کرده ام. بعضی ها برای اینکه زورشان می آمد برای خرج بیمارستان کمک کنند میگفتند به تو چه ربطی داشت؟!!مملکت قانون و نیروی انتظامی دارد!

ولی آن شب اگر من جلو نمی رفتم، ناموس شیعه به تاراج میرفت ونیروی انتظامی خیلی دیر میرسید. شاید هم اصلا نمی رسید…

یک آقای ریشوی تسبیح بدست وقتی فهمید من چکار کرده ام گفت : پسرم تو چرا دخالت کردی؟ قطعا رهبر مملکت هم راضی نبود خودت را به خطر بیندازی!

من از دوستانم خواهش کردم که از او برای خرج بیمارستان کمک نگیرند، ولی این سوال در ذهنم بوجود آمد که آقاجان واقعا شما راضی نیستید؟؟ آخر خودتان فرمودید امر به معروف و نهی از منکر مثل نماز شب واجب است.

افسران - نامه شهید علی خلیلی به رهبر معظم انقلاب، 15 روز قبل از شهادت
آقاجان!

بخدا دردهایی که میکشم به اندازه ی این درد که نکند کاری بر خلاف رضایت شما انجام داده باشم مرا اذیت نمیکند. مگر خودتان بارها علت قیام امام حسین(ع) را امر به معروف و نهی از منکر تشریح نفرمودید؟

مگر خودتان بارها نفرمودید که بهترین راه اصلاح جامعه تذکر لسانی است؟

یعنی تمام کسانی که مرا توبیخ کردند و ادعای انقلابی گری دارند حرف شمارا نمی فهمند؟؟؟یعنی شما اینقدر بین ما غریب هستید؟؟؟

رهبرم!

جان من و هزاران چون من فدای غربتت. بخدا که دردهای خودم در برابر درد های شما فراموشم میشود که چگونه مرگ غیرت و جوانمردی را به سوگ مینشینید.

آقا جان!

من و هزاران من در برابر درد های شما ساکت نمی نشینیم و اگر بارها شاهرگمان را بزنند و هیچ ارگانی خرج مداوایمان را ندهد بازهم نمی گذاریم رگ غیرت و ایمان در کوچه های شهرمان بخشکد.

بشکست اگر دل من بفدای چشم مستت

سر خمَ می سلامت شکند اگر سبویی


9 − = دو