خانه > عباسعلی فاطمی > نگاهی به گام‌های فرهنگی اداره کل تبلیغات خراسان رضوی در سال ۹۳

نگاهی به گام‌های فرهنگی اداره کل تبلیغات خراسان رضوی در سال ۹۳

8587744883133526057881495301مسئول امور فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، با بیان برنامه‌های فرهنگی اداره کل تبلیغات خراسان رضوی، گامهای برداشته شده در سال ۹۳ را تشریح کرد.

حجت‌الاسلام عباسعلی فاطمی،  مسئول امور فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، با بیان برنامه‌های فرهنگی اداره کل تبلیغات خراسان رضوی، گام‌های برداشته شده در سال ۹۳ این اداره کل را تشریح کرد.

حجت‌الاسلام فاطمی درباره برپایی چهارمین سال جشنواره هسته‌های فرهنگی جوان، ابراز کرد: ۱۰۹ هسته در ۱۰۶ روستایی که شاخصه‌هایی از جمله بزرگی، جمعیت جوان و روحانی را دارا بودند، از تیرماه سال گذشته آغاز شد که در این هسته‌ها، ۱۵۲۵ پسر و ۱۲۰۰ دختر در هزار و ۳۰۸ جلسه پرسش و پاسخ و گفتمان دینی مشارکت کردند.

استفاده از ظرفیت جوانان برای رفع معضلات روستا
وی به مراحل فعال شدن هسته‌های فرهنگی جوان اشاره  و اظهار کرد: هر روحانی، ۲۵ نفر از جوانان روستا را شناسایی کرده و برای آن‌ها، هفته‌ای یک جلسه توجیهی برگزار می‌کرد؛ در ادامه این جوانان باید یک طرح فرهنگی بر مبنای معضلات روستا ارائه می‌دادند.

کارشناس مسئول امور فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی افزود: پس از بررسی طرح در کارگروه، این جوانان با مشارکت تشکل‌ها و ادارات مختلف، طرح‌های خود را با هدف جلوگیری از معضلات فرهنگی روستا اجرایی می‌کردند.

وی با بیان اینکه جوانان به مباحث فرهنگی روستا شناخت بیشتری داشتند، گفت: برای توانمندی مدیریتی جوانان، چندین جلسه با مدیران استان و ادارات برگزار کردیم تا زمینه مشارکت با هسته‌ها را فراهم کنیم.

اجرای ۷۰۰ گفتمان عفاف‌گرایی و ۱۹۵۳ گفتمان تربیتی جوان
حجت‌الاسلام فاطمی با بیان اینکه ۷۰۰ گفتمان عفاف‌گرایی در سطح استان اجرا کردیم، ابراز کرد: حاشیه شهر مشهد میزبان ۲۰۰ گفتمان بود، ضمن اینکه ۱۹۵۳ گفتمان تربیتی جوان با هدف ایجاد فضای گفت‌و‌گو و توسعه محافل بحث و انتقاد سالم، ارتباط دانش‌آموزان با مربیان روحانی و تقویت هویت دینی و تعمیق آگاهی‌های دینی و استحکام باورهای اعتقادی برگزار شد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته از سوی این اداره هفت هزار نرم‌افزار جنگ نرم تولید شده است، اظهار کرد: این نرم‌افزارها بین دانش‌آموزان دبیرستانی توزیع شد، همچنین با شناسایی و اعزام مربیان بومی به شهرستان‌ها، زمینه ارتباط عاطفی با دانش‌آموزان را فراهم کردیم.

کارشناس مسئول امور فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه گفتمان دینی یکی از ۱۱ تفاهم‌نامه‌ای بود که در اوایل سال گذشته با اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی امضا کردیم، عنوان کرد: با استقبال اداره کل آموزش و پرورش، این گفتمان‌ها بهتر از سال‌های گذشته اجرایی شد.

وی با بیان اینکه حجاب، خروجی فعالیت‌های عفاف‌گرایی بوده است، ابراز کرد: ما روی اصل عفاف و پاکیزه زندگی کردن، تأکید داشتیم ولی خروجی آن تبدیل به حجاب شده است که یکی از مصادیق حجاب، عفاف در پوشش به شمار می‌رود.

راه‌اندازی کتابخانه تخصصی عفاف با ۸۰۰ عنوان کتاب 
حجت‌الاسلام فاطمی با بیان امور تعریف شده در کارگروه عفاف و حجاب، اظهار کرد: انجام پژوهش، راه‌اندازی کتابخانه تخصصی عفاف با ۸۰۰ عنوان کتاب تربیت مربی با هدف راه‌اندازی شبکه تبلیغی عفاف در استان، از فعالیت‌های کارگروه عفاف و حجاب است.

وی به دیگر اقدامات انجام شده در این حوزه اشاره کرد و گفت: برگزاری برنامه‌های فرهنگی مانند مسابقه عفاف، تولید ۱۰ هزار فلش کارت عفاف، برپایی نمایشگاه عفاف و اجرای ۷۰۰ گفتمان عفاف و حجاب، از دیگر فعالیت‌های انجام شده در این عرصه محسوب می‌شود.

فعالیت‌های جمعیت بانوان فرهیخته خراسان رضوی
کارشناس مسئول امور فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی به برگزاری پنجمین سال راه‌اندازی جمعیت بانوان فرهیخته خراسان رضوی اشاره و ابراز کرد: در این جمعیت، ۵۰ نفر از بانوان فرهیخته استان، سالانه دو نشست علمی برگزار می‌کنند و یک رکن اجرایی و چهار کارگروه فعال در حوزه‌های مختلف دارند.

وی با اشاره به هدف تشکیل این جمعیت گفت: بررسی نیازهای بانوان، رصد فعالیت‌های آن‌ها، تولید طرح و برنامه برای این قشر، پیگیری مداوم مباحث دینی و اجتماعی، اعزام بانوان مبلغ، تهیه محتواهای متناسب با سخنران بانو و راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت بانوان فرهیخته از اهداف تشکیل جمعیت بانوان فرهیخته خراسان رضوی به شمار می‌رود.

برپایی ۴۴ دوره آموزش خانواده در استان
حجت‌الاسلام فاطمی با بیان اینکه در سال گذشته، ۴۴ دوره آموزش خانواده در سطح استان برگزار شد، عنوان کرد: در هر دوره هشت جلسه‌ای، سر‌فصل‌هایی مانند مهارت‌های زوج‌ها، تربیت فرزند و مدیریت اقتصادی و … به مخاطبانی ارائه می‌شود که در پنج سال اول ازدواج به سر می‌برند زیرا با توجه به آمار ارائه شده، اغلب طلاق‌ها در پنج یا شش سال اول ازدواج رخ می‌دهد.

وی افزود: بر این اساس هزار و ۷۶۰ نفر در این دوره‎‌ها شرکت کردند که بسته‌های فرهنگی در اختیار آن‌ها قرار گرفت، همچنین با ارسال پیام‌های تربیتی و خانوادگی به مردان، ارتباطمان را با آن‌ها استمرار بخشیدیم.

اجرای طرح‌های نور بصیرت و دین، نشاط، زندگی ویژه اوقات فراغت
کارشناس مسئول امور فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه طرح نور بصیرت در ۲۳ مدرسه شبانه‌روزی سطح استان نیز برگزار شد، اظهار کرد: در مجموع، ۵۷۵ نفر از دانش‌آموزان در این طرح شرکت کردند که علاوه بر آموزش کتاب کار نور بصیرت توسط روحانیون به آنها، نرم‌افزار نورالاحکام به آنها اهدا شد.

وی با اشاره به شناسایی و آموزش ۵۰ مربی متخصص در کار کودک و نوجوان و اجرای ۷۰۰ برنامه در مدارس، گفت: هدف از برپایی برنامه دین، نشاط، زندگی، گسترش نشاط در جامعه، ارتباط کودک و نوجوان با روحانیون و انتقال مفاهیم دینی به کودک و نوجوان در قالب برنامه‌های شاد بوده است.

تولید محتوا در شبکه‌های مجازی
حجت‌الاسلام فاطمی با بیان اینکه در سال ۹۲، جشنواره‌ای با نام «پیشتازان هدایت» آغاز شد، ابراز کرد: در سال ۹۳، پایگاه اطلاع‌رسانی با همین عنوان راه‌اندازی شد که بارگذاری مطالب آن را دانش‌آموزان مدارس تیزهوشان انجام می‌دهند.

وی به تولید محتوا برای شبکه‌های فعال مجازی اشاره کرد و گفت: شناسایی تشکل‌های مرتبط، سفارش کار به آن‌ها و آموزش مخاطبان و فعالان این عرصه در سطح استان، از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه به شمار می‌رود.

انتخاب ۸۳ محصول سمعی ـ بصری ویژه زیارت
وی با اشاره به شناسایی ۲۰۰ محصول سمعی ـ بصری ویژه زیارت، عنوان کرد: از این تعداد، ۸۳ محصول انتخاب شد که شامل فیلم‌های سینمایی مربوط به امام رضا(ع) و ولایت، انیمیشن، مداحی، سرود، نماهنگ و سخنرانی می‌شود که در قالب یک مجموعه در اختیار معاونت زیارت استانداری قرار گرفته است تا برای تکثیر در سه مجموعه راه‌آهن، هواپیمایی و پایانه‌های مسافربری ارائه شود.

کارشناس مسئول امور فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی افزود: این مجموعه‎‌ها می‌توانند به جای پخش فیلم‌هایی که فقط جنبه سرگرمی دارند، برای زائران نمایش داده شود تا برای زیارت آمادگی پیدا کنند.

حجت‌لاسلام فاطمی با اشاره به اینکه دو هزار و ۵۰۰ نفر از عوامل خمت‌رسان به زائران را آموزش داده‌ایم، اظهار کرد: با همکاری مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی، رانندگان تاکسی و واحدهای درون‌شهری، هتلداران، عوامل اسکان و اغذیه‌داران مختلف در دوره‌های آموزشی شرکت کردند.

دسته هاعباسعلی فاطمی برچسب ها:,


6 × چهار =