خانه > عباسعلی فاطمی > تعداد هسته های فرهنگی جوان در روستاهای خراسان رضوی افزایش می یابد(تصویری)

تعداد هسته های فرهنگی جوان در روستاهای خراسان رضوی افزایش می یابد(تصویری)

فاطمیامسال هسته های فرهنگی در ۱۰۹ مسجد از روستاهای استان تشکیل شده است و امسال ۹۰ هسته دیگر اضافه می شوند که تعداد این هسته ها در استان به ۱۹۹ هسته می رسد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، حجت‌الاسلام عباسعلی فاطمی،‌ کارشناس مسئول امور فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد گفت: «هسته های فرهنگی جوان» در حال حاضر در ۱۰۹ روستای خراسان رضوی تشکیل شده است و امسال ۹۰ هسته دیگر اضافه می شوند که تعداد این هسته ها در استان به ۱۹۹ هسته می رسد.

وی با بیان این که این هسته ها توسط روحانیان مستقر، هجرت و مبلّغ هرساله با برگزاری ۱۲ گفتمان دینی در هر روستا برگزار می‌شود، افزود: این گفتمان های دینی  با عنوان جشنواره «هسته های فرهنگی جوان» اجرا می‌شود که در مرداد ماه سال جاری اختتاحیه دوره  های گذشته و افتتاحیه دوره های سال جاری برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام فاطمی با بیان این که تا پایان این جشنواره در سال گذشته ۳۱ هزار و ۷۰۰ نفر از گفتمان های دینی در سطح استان بهره مند شدند، اظهار کرد: موضوعات این گفتمان ها حول محورهای نگاه به معضلات روستا، ظرفیت و نقاط ضعف روستا، روستا با بحث پیشگیری از مواد مخدر، مدیریت فرهنگی و مادی و کمک به محرومین روستا، روستا و بررسی آسیب های اجتماعی برگزار شده است.

بهره مندی۳۱ هزار و ۷۰۰ نفر از گفتمان های دینی روستاهای خراسان رضوی

کارشناس مسئول امور فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی افزود: مدیریت گروه های دوستی، اقتصاد مقاومتی، سبک زندگی اسلامی، کتابخوانی، مهارت های زندگی و پیشگیری از طلاق از دیگر محورهای این گفتمان ها است.

وی با بیان این که اجرای این طرح با مشارکت های مردمی انجام می‌شود، تصریح کرد: هدف از برگزاری این جشنواره ایجاد انگیزه موثر برای رفع نیازها و آسیب های منطقه خودشان، بهره مندی جوانان از ظرفیت ها و امکانات و دستگاه های دولتی و زمینه سازی برای خود باوری و شکوفایی خلاقیت جوان ها و کادرسازی و پرورش نخبگان جوان در عرصه فرهنگی است.

مسئول امور فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: از دیگر برنامه ها برگزاری اردوی «هسته های فرهنگی جوان» در نیمه اول مرداد ماه در مشهد است.

وی با بیان این که این اردوی آموزشی و فرهنگی با حضور ۴۰۰ نفر از فعالان فرهنگی روستاهای استان به صورت دو روزه برگزار می‌شود، افزود: برنامه های مختلفی از جمله کلاس ها و کارگاه های آموزشی با موضوعات روش ها و نحوه آشنایی با کار گروهی و تشکّلی، مهارت های زندگی، فضای مجازی و زیارت از مهم ترین برنامه های دو روزه این اردو است.

حجت‌الاسلام فاطمی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۰۹ هسته فرهنگی جوان در شهرها و روستاهای استان مشغول به فعالیت هستند که در این اردوی آموزشی از پنج هسته فرهنگی با فعالیت های شاخص تقدیر می‌شود.

معاون مجلس و امور استان های سازمان تبلیغات اسلامی؛

هسته‌های‌های فرهنگی جوان، همیاران نهادها و دستگاه های فرهنگی هستند

معاون مجلس و امور استان های سازمان تبلیغات اسلامی گفت: هسته های فرهنگی جوان،همیاران نهادها و دستگاه های فرهنگی و بهترین رصدکنندگان در حوزه های فرهنگی هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، آیین افتتاحیه جشنواره هسته های فرهنگی  جوان با حضور حجت‌الاسلام سید ناصرالدین نوری زاده، معاون مجلس و امور استان های سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام سید محمود مرویان حسینی، مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، سیدکمال‌الدین  حسینی مدیرکل  دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی، جواد حسینی، مدیر کل آموزش و  پرورش خراسان  رضوی و جمعی از مسئولان استانی در اردوگاه شهید هاشمی نژاد مشهد برگزار شد.

حجت‌الاسلام سیدناصرالدین نوری‌زاده، معاون مجلس و امور استان های سازمان تبلیغات اسلامی کشور نیز با  اشاره به اهمیت و ارزشمندی عمر جوان گفت: جوانی یکی از بهترین فرصت‌هایی است که خداوند در  اختیار انسان قرار داده است تا حدود الهی را پاس بدارد و این قشر منشأ تحولات اساسی در جامعه هستند که دشمن هم، با  شناخت این فرصت برای این قشر سرمایه‌گذاری کرده و مسئولان به طور خاص و روحانیت به طور ویژه، باید  اهمیت این فرصت را بدانند و با توجه به جوان امروز برای او برنامه‌ریزی داشته باشند.

معاون مجلس و امور استان های سازمان تبلیغات اسلامی کشور با بیان اینکه ارتباط با نسل جوان نیازمند فراگیری  مقدمات خاصی است، افزود: آشنایی با ابزارها و ارتباطات شناختی، معرفتی که باعث نفوذ کلام می‌شود، آشنایی با  ارتباطات عاطفی، کلامی، تشویقی، الگویی و ابزاری، از مواردی است که در این راستا باید کسب شود.

وی با اشاره به سخنی از آیت‌الله جوادی آملی در جمع جوانان ادامه داد: همۀ انسان‌ها در انگیزه‌ها و در ظاهر با  یکدیگر اختلاف دارند اما در راه راست و مسیر بندگی با هم مشترک هستند و همۀ آموزش‌ها نیز باید باعث تقویت  روح بندگی شود.

حجت‌الاسلام نوری‌زاده در پایان با اشاره به احادیثی بر لزوم توجه ویژه به جوانان تاکید کرد و افزود: جوانان باید  قدر خود را بدانند و نباید از کمبودها و نواقص نا امید و خسته شوند و باید توجه داشته باشند که همیشه سرمایه  حرف اول را نمی‌زند بلکه این فکر است که در درجۀ اول قرار دارد و اگر شما با صدق نیت حرکت کنید خداوند شما را یاری می‌دهد و به کار شما جلوه خواهد داد.

وی افزود: هسته های فرهنگی جوان همیاران نهادها و دستگاه های فرهنگی و بهترین رصدکنندگان در حوزه های  فرهنگی هستند و بایستی این هسته ها تشخیص فرصت ها و تهدیدها را در دستور کارخودشان قرار بدهند و این امر را جدی بگیرند.

معاون مجلس و امور استان های سازمان تبلیغات اسلامی درادامه تصریح کرد: شما مبلّغان و هسته های فرهنگی  جوان بهترین شغل را انتخاب کرده اید و بهتر است که در این مسیر از کمبودها و نواقص ناامید نشوید.

سیدکمال‌الدین حسینی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی نیز در ادامه گفت: در سال  ۱۳۳۵ در ایران ۷۰ درصد جامعه روستایی و ۳۰ درصد را شهری تشکیل داده بود و امروز وضعیت ناگوار است  چرا که روند جمعیت روستایی به سمت شهری شدن است.

وی افزود: در این شرایط تغییر، ما توجه به جامعه روستایی نداشتیم و تلاش بر این شد که جامعه شهری داشته  باشیم، چرا که نمی‌خواستیم حاشیه شهر و روستاها متعدد شوند و این درحالی است که امکانات را به سمت روستاها بردیم اما به حال وضعیت اقتصادی و معیشتی روستاها تدبیری نشد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی، در ادامه نسبت به تجرد اجباری و فراگیری   دیگر مشکلات فرهنگی و اجتماعی در روستاها هشدار داد و بیان داشت: توسعه در چهار بُعد قابل تحقق است و  برای رسیدن به این مسیر باید از همه ظرفیت ها بهره جست.

حسینی گفت: گروه های دوستی، روستا و اقتصاد مقاومتی، روستا و سبک زندگی اسلامی، کتابخوانی، مهارت های زندگی و پیشگیری از طلاق از جمله  محورهای هسته‌های فرهنگی جوان است.

گفتنی است، در این همایش از ۳۰ هسته برتر در شهرها و روستاهای خراسان رضوی تجلیل شد.

اختتامیه جشنواره هسته های فرهنگی جوان روستایی در مشهد

اختتامیه جشنواره هسته های فرهنگی جوان روستایی در اردوگاه شهید هاشمی نژاد ده غیبی مشهد برگزار شد.


کارگاه آموزشی هسته های فرهنگی

نشست صمیمی مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با برگزار کننده گان جشنواره

حجت‌الاسلام مرویان حسینی مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی

حجت‌الاسلام مرویان حسینی مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی

سید جواد حسینی مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی

تجلیل از فعالان فرهنگی در جشنواره هسته های فرهنگی جوان روستایی

سید کمال الدین حسینی مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی

حجت‌الاسلام سید ناصرالدین نوری زاده معاون مجلس و امور استانهای سازمان تبلیغات اسلامی

تجلیل از مربیان و دهیاران برتر در جشنواره هسته های فرهنگی جوان روستایی
دسته هاعباسعلی فاطمی برچسب ها:


3 − دو =